Potop u dijelu PGŽ: U Delnicama palo 159 mm kiše! / Do vikenda bez stabilizacije

radar

Ako ste nas pratili jučer, u posebnoj vijesti najavili smo mogućnost da će lokalno u PGŽ pasti i preko 100 mm kiše.

Nakon što su intenzivne oborine nekoliko puta tijekom utorka i prvog dijela srijede pogodile riječko područje i Gorski kotar, količina kiše u službenim kišomjerima DHMZ-a, osjetno je porasla.

Na području Delnica palo je 159 litara kiše po četvornom metru, u Crnom Lugu 75, na Kukuljanovu 73, u Rijeci 59. Zanimljivo, u tek par km zračne linije, u Bakru palo je tek 11 mm.
Otoci su ostali pošteđeni veće kiše pa se uglavnom mjerio tek koji mm.

Velike količine kiše izazvale su probleme u prometu te poplave širom Primorsko-goranske županije, a vatrogasci su imali pune ruke posla s viškom vode. Intervencija je bilo u Rijeci, Bakarcu, Bakru, Hreljinu, Kraljevici, Lokvama, Mrkoplju i Ravnoj Gori.

Obilnih pljuskova bilo je i u jutarnjim satima na riječkom području, pa je na automatskoj postaji na Hreljinu, u periodu od 7:30 do 15h palo čak 130 mm kiše, a ukupno je navedena postaja dobila 192 mm oborine, od ponoći.
Osim Hreljina, izdvajamo i postaju u Velikoj Lešnici kod Broda na Kupi sa 115 mm. U Rijeci su automatske postaje bilježile između 50 i 70 mm kiše.

Na nekoliko lokacija u Gorskom kotaru bilježena je i pojava izraženije tuče. Primjerice u Starom lazu, kako javlja čitateljica, jutros oko 6h, 20-ak minuta padala je tuča, koja je stvorila sloj leda ebeo 3 do 5 cm.
S Hreljina su u naše uredništvo pristizale vijesti o jakom grmljavinskom nevremenu, zbog čega je i nestajalo struje, a intervencije zbog poplavljenih mjesta, već smo spomenuli ranije.

Radar od jutraos u 8:10h

Detektor munja

Ilustracije radi, ovaj listopad koji je u prosjeku jedan od najkišovitijih mjeseci u Rijeci, počeo je jako netipično. Sve do 8. listopada bilo je bez kiše, a onda su pala tek 2 mm i ništa više do nastupanja ove promjene 13. listopada.

Kao i u slučaju sa službenim postajama, otoci su od danas dobili uvjerljivo najmanje oborine, u prosjeku tek oko 10 mm.

Nevremena u Istri te na zagrebačkom i karlovačkom području

Grmljavinska nevremena zabilježena su i u Istri te unutrašnjosti Hrvatske.
Jako grmljavinsko nevrijeme praćeno obilnom kišom pogodilo je noćas sjeverozapadnu Istru, poglavito Bujštinu i područje Umaga. Palo je lokalno i preko 150 mm kiše, pa su intervencije vatrogasaca bile neminovne.

Nevrijeme nije poštedjelo ni zagrebačko područje. Voda je primorala vatrogasce na više od 40 intervencija, a otežano se odvijalo i prometovanje vozila javnog gradskog prijevoza.

Jaka tuča veličine lješnjaka zahvatila je rano jutros karlovački kraj. U kratkom vremenu je palo i 38 litara kiše. Jak vjetar je srušio stabla te električne stupove u okolici Karlovca. Na Brzoj cesti u Karlovcu bilo je i do 40 cm vode na kolniku.


SITUACIJA

Za sva ova zbivanja kriva je ciklonalna aktivnost na Atlantiku, zbog koje do Sredozemlja stiže nestabilan i vlažan zrak, koji onda u jugozapadnoj struji dolazi do našeg područja, a kako hladan zrak dolazi do toplog, stvaraju se i olujni oblaci koji donose jače grmljavinske nestabilnosti.

Na sinoptičkoj karti nema neke ciklone, ali zato ima dovoljno nestabilnog i vlažnog zraka za poremećaje u atmosferi.

U PGŽ je i dalje nestabilno. Tlak je u padu, a oborina ima posebno na otocima, na jugu i uz povremenu grmljavinu, dok je na riječkom području i u Gorskom kotaru kiša slaba i mjestimična (naslovna).

Za četvrtak nema nikakvih fronti u najavi, ali će se zadržati nestabilno vrijeme uz mogućnost kiše i pljuskova, posebno u Slavoniji i unutrašnjosti Dalmacije.

Što se vremena u PGŽ tiče, na riječkom području očekuje se pretežno oblačno vrijeme tijekom četvrtka. Može pasti uglavnom manja količina kiše, dok se glavnina oborina očekuje na otocima, bližima istočnom priobalju i na Crikveničko-vinodolskoj rivijeri. Lokalno ponovno može pasti preko 30 mm kiše, posebno u prvom dijelu dana.
U Gorskom kotaru pretežno oblačno vrijeme, također uz manje kiše nego od proteklog vala oborina.

Petak će veći dio dana biti oblačan uz mogućnost slabih oborina na većem području PGŽ, s time da bi lokalno moglo pasti i nešto više kiše. Ono što je bitno je da će doći do promjene sinoptičke situacije, jer će u kasno poslijepodne i navečer zapuhati bura koja će možda na istočnom priobalju prolazno biti i jaka s olujnim udarima.

Bura će označiti stabilizaciju vremena koja će nastupiti od subote uz manje zatopljenje. Stabilizacija će biti prolazna, ostvare li se današnje najave modela o novoj kiši već krajem ponedjeljka. Temperature i dalje iznad prosjeka, iako postoje naznake da bi u idućem tjednu mogle malo pasti.

Sličan sadržaj